PIRECL PointWatch Eclipse

 

Czujniki do detekcji gazów węglowodorowych w podczerwieni PIRECL PointWatch Eclipse wykorzystują technikę badania stopnia pochłaniania promieniowania IR przez gazy węglowodorowe na ścieżce pomiarowej.
Brak elementów podlegających naturalnemu zużywaniu się, odporność na zatruwanie czynnikami chemicznymi i na długotrwałe oddziaływanie wysokich stężeń gazów powoduje niezrównanie wysoką trwałość czujnika. W związku z tym nie wymaga on okresowych kalibracji, a producent udziela na niego 5-cio letniej gwarancji.

Ponadto czujnik pracuje stabilniej i szybciej reaguje na gaz niż czujnik katalityczny, a także wykrywa i sygnalizuje usterkę lub brak możliwości detekcji gazu (np. zanieczyszczenie optyki).
Oprócz zalet poprzedniej wersji PointWatch, Eclipse nie wymaga ani transmitera, ani skrzynki podłączeniowej. Ponadto jest tak skonstruowany, że nie podlega zjawisku płynięcia zera.
W podstawowej wersji wyposażony jest w wyjście 4-20mA z protokołem HART oraz RS-485 z protokołem MODBUS. Dodatkowo może być wyposażony w trzy wyjścia przekaźnikowe (2 alarmowe i jedno usterki).

 Współpraca z urządzeniami zewnętrznymi jak w przypadku detektora PointWatch, wyjście RS umożliwia współpracę z systemami nadrzędnymi. Specjalna, adresowalna wersja jest przeznaczona do pracy bezpośrednio na pętli systemu Eagle Quantum Premier.
Klasyfikacja do stref zagrożonych ATEX: II 2 G Ex de [ib] IIC T4-T5.

Czujnik ma certyfikat do stosowania w systemach SIL-2 .
Patrz  -   
LISTA CERTYFIKATÓW I BADAŃ SIL EXIDA

09.06.11